[Blog Tur] Bridget Jones'un Günlüğü | Yazar Tanıtımı


Helen Fielding Hakkında

19 Şubat 1958'de doğan Fielding İngiltere'nin kuzeyinde Leeds'in yakınlarındaki bir tekstil kenti olan Morley, West Yorkshire'da büyüdü. Madenciler için özel ceketlere kumaş üreten bir fabrikanın yanında yaşayan ailede, Helen Fielding'in babası bu fabrikada müdür olarak çalışmaktaydı. Babası 1982 yılında öldü ve annesi Nellie, halen Yorkshire'da yaşamaktadır. Fielding eğitim yaşamına burada, "Wakefield Girls High School"'da, üç kardeşi ile başladı. "St Anne's College, Oxford"'da İngilizce eğitimi aldı ve 1978 Edinburgh Festivali'nde Oxford gösteri grubunun bir üyesi olarak katıldı. Aralarında Richard Curtis ve Rowan Atkinson'un da olduğu yazarlar ve komedyenlerden oluşan bir grupla dostluk oluşturdu.

Fielding 1979 yılında BBC'de haber programı Nationwide'da bölgesel araştırmacı olarak çalışmaya başladı. Daha sonra bazı çocuk ve eğlence programlarında yapımcı olarak çalışmaya devam etti. 1985'de Comic Relief adlı yardım programın lansmanı için Doğu Sudan'daki bir mülteci kampından canlı uydu bağlantısı kurdu. Ayrıca yine Comic Relief ilk iki bağış yayını için Afrika'da belgeseller yazdı ve yayına hazırladı. 1989'da Thames TV'de için İkinci Sudan İç Savaşı hazırlanan “Where Hunger is a Weapon” adlı belgeselde araştırmacı olarak görev aldı. Bu deneyimler ilk romanı Cause Celeb için altyapı oluşturdu.

1990 - 1999 yılları arasında, aralarında Sunday Times, The Independent ve The Telegraph gazetelerinin de olduğu, çeşitli gazete ve dergilerde gazetecilik ve köşe yazarlığı yaptı. En bilinen işi olan Bridget Jones's Diary aslında 1995 yılında The Independent Gazetesi'nde anonim olarak kendi yaşamını yazdığı köşeden çıktı. Bu köşenin başarısı oldukça başarılı olan iki kitap ve bunların sinema filmi uyarlamasına yol açtı. Fielding bu romanlardan uyarlanan filmlerin senaryo yazım ekibinde de yer aldı.

Fielding yaşamını Londra ve Los Angeles arasında sürdürmektedir. The Simpsons çizgi dizisinin yazar ve yapımcısı Kevin Curran ile 1999 yılında başlayan uzun süreli ilişkisinden iki çocuk sahibi oldu. Ancak, Curran ile 2009 yılında ayrıldı.

Ödüller & Adaylıklar

1997 Britanya Yılın Kitabı Ödülü
2002 Writers Guild of America - En iyi senaryo adaylığı
2002 BAFTA - En iyi senaryo adaylığı
2002 Evening Standard - En iyi senaryo ödülü

Kaynak: Wikipedia

Ezgi Tülü

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi. 2014'ten beri kitaplar hakkında konuşuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder